Ο 59χρονος άνδρας, κατηγορούμενος για παρασιώπηση εύρεσης νεκρού, ψευδή καταγγελία και παράνομη κατοχή όπλου, παρουσιάστηκε στο δικαστήριο τη Δευτέρα. Ωστόσο, η δίκη αναβλήθηκε για τις 12 Ιουνίου για την προσκόμιση ιατροδικαστικών εκθέσεων και τοξικολογικών αποτελεσμάτων.
Ο κατηγορούμενος, που φέρεται να έχει ψυχολογικά προβλήματα, αρχικά μεταφέρθηκε στο ψυχιατρείο με εντολή εισαγγελέα, αλλά δεν κρίθηκε αναγκαία η νοσηλεία του. Έτσι, οδηγήθηκε στο δικαστήριο για να αντιμετωπίσει τις κατηγορίες.
Η υπόθεση ξεκίνησε όταν την Παρασκευή, 31 Μαΐου, βρέθηκε η καμένη και διαμελισμένη σορός ενός 82χρονου στην αυλή του σπιτιού του, όπου ζούσε με τον γιο του. Η αστυνομία ειδοποιήθηκε από γείτονες που ανέφεραν έντονη δυσοσμία.
Οι αστυνομικοί βρήκαν τη σορό σε ένα στρώμα, και ο 59χρονος γιος του θύματος ισχυρίστηκε ότι ο πατέρας του είχε πεθάνει εδώ και καιρό και ότι έβαλε φωτιά στη σορό λόγω της δυσοσμίας. Ο ιατροδικαστής επιβεβαίωσε ότι τα τραύματα στη σορό ήταν μεταθανάτια, συμφωνώντας με την εκδοχή του γιου. Η προσδιορισμός των αιτιών θανάτου δυσκολεύεται από το γεγονός ότι ο ηλικιωμένος είχε πεθάνει τουλάχιστον έναν μήνα πριν βρεθεί.