Ο 64χρονος ήταν μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης και είχε χωρίσει από τη σύζυγό του, η οποία πλέον κατοικεί και εργάζεται στην Αθήνα. Σύμφωνα με τα όσα έχουν γίνει γνωστά ο 64χρονος θεωρούσε υπεύθυνο τον γαμπρό του για τον χωρισμό του από τη γυναίκα του.
Προμελετημένο έγκλημα
Μαρτυρίες που βλέπουν το φως της δημοσιότητας αναφέρουν ότι ο 64χρονος δράστης κακοποιούσε συστηματικά τόσο τη πρώην σύζυγό του όσο και την κόρη του. Οι δύο γυναίκες είχαν διακόψει κάθε επαφή μαζί του και εκείνος εξαπέλυε εναντίον τους απειλές για αιματοκύλισμα, τις οποίες εν τέλει έκανε πράξη.
«Ήταν πατέρας – αφέντης. Έδερνε την γυναίκα του και την κόρη του. Όταν τον εγκατέλειψαν ήρθε εδώ και τον σκότωσε τον Στέλιο, τον θεώρησε υπεύθυνο, ο μόνος που δεν ήταν υπεύθυνος. Μια εξαιρετική οικογένεια και ένα εξαιρετικό παιδί», δήλωσε οικογενειακός φίλος.
«Μας απειλούσε ότι θα χυθεί αίμα», είπε συντετριμμένη η σύζυγος του θύματος και κόρη του 64χρονου δράστη στη Νίκαια. Τόσο εκείνη όσο και τα δύο μικρά παιδιά της ήταν αυτόπτες μάρτυρες του εγκλήματος.
«Ο σύζυγός μου είναι νεκρός» δηλώνει με δάκρυα η γυναίκα του θύματος στο Mega. Μίλησε για τις απειλές που δέχονταν από τον πατέρα της, χωρίς όμως να αναφέρει τι ακριβώς περιελάμβαναν. Υπογραμμίζει ότι παρ’ολίγον να κινδυνεύσει εκείνη και το παιδί της.
«Με χτύπησαν σκάγια στο πόδι. Αν το παιδί ήταν έξω με τον μπαμπά του, φανταστείτε τι θα μπορούσε να είχε γίνει» τονίζει η γυναίκα και αναζητά ευθύνες σε εκείνον που συμφώνησε ώστε να αφεθεί ελεύθερος ο πατέρας της, δύο ημέρες αφότου εισήχθη στο ψυχιατρικό ίδρυμα όπου παρακολουθείτο.
Βρέθηκε ιδιόχειρο σημείωμα του δράστη
Ο Γιώργος Καλλιακμάνης, πρόεδρος ένωσης αστυνομικών υπαλλήλων νοτιονατολικής Αττικής, μιλώντας στο Mega, δήλωσε: «Είναι κοντά μια εβδομάδα εδώ ο άντρας. Είχε λήξει η άδεια από το δίκαννο. Μέσα στο αυτοκίνητο βρέθηκε ένα σημείωμα όπου έλεγε πως αφήνει το αυτοκίνητο και ό,τι είχε μέσα στον γαμπρό της αδελφής του. Οι αστυνομικοί θεωρούν πως ίσως κοιμόταν στο αυτοκίνητο. Ίσως είχε ξαναπάει στο σημείο αλλά δεν βρήκε την ευκαιρία».
Το χρονικό του εγκλήματος
Σοκαρισμένη παραμένει η γειτονιά της οδού Κυζίκου από τη δολοφονία του 40χρονου άνδρα από τον 64χρονο πεθερό του ο οποίος έφτασε εκεί αποφασισμένος να σκοτώσει καθώς ταξίδεψε από τη Θεσσαλονίκη για να πραγματοποιήσει το φονικό.
Κατά πληροφορίες αυτό που όπλισε το χέρι του δράστη ήταν η πεποίθησή του πως ο γαμπρός του ήταν η αιτία χωρισμού με τη γυναίκα του. Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι τους τελευταίους μήνες, όταν η σύζυγος του δράστη μετακόμισε από το σπίτι της κόρης της σε δικό της σπίτι ο 64χρονος ξεκίνησε να απειλεί την οικογένεια πως θα τους κάνει κακό. «Δεν θα περάσει έτσι αυτό. Θα χυθεί αίμα», φέρεται να έλεγε τόσο στη σύζυγό του όσο και στην κόρη και το γαμπρό του τους οποίους ο 64χρονος θεωρούσε υπεύθυνους για το χωρισμό του.
Τα όσα τραγικά συνέβησαν σήμερα το πρωί στη Νίκαια είδε ο ανήλικος γιος του 40χρονου, το οποίο σύμφωνα με μαρτυρίες φώναζε «μαμά μαμά βγες έξω κάποιος κακός σκότωσε τον μπαμπά».
«Οι γονείς του άριστοι γονείς. Δεν φιλοξενούσε εδώ την πεθερά του. Η γυναίκα είχε νοικιάσει αλλού σπίτι και έμενε. Δεν είχε καμία σχέση με την οικογένεια», λέει η θεία του 40χρονου.
Παράλληλα, αυτόπτης μάρτυρας της δολοφονίας κάνει λόγο για καρτέρι που έστησε ο δράστης στο ανυποψίαστο θύμα την ώρα που αυτός έβγαινε από το γκαράζ του σπιτιού του.
«Τον πλησίασε στο πεζοδρόμιο και τον πυροβολεί την πρώτη φορά. Το θύμα ούρλιαζε μετά τον πρώτο πυροβολισμό. Μετά το δεύτερο πυροβολισμό σταμάτησε. Φεύγει λίγο προς τα πάνω, ξαναγυρίζει πίσω, κοίταγε μέσα στην μπαλκονόπορτα, προφανώς την κόρη του και τα εγγόνια του. Ακούω ένα τρίτο πυροβολισμό και τον χάνω από τα μάτια μου. Σίγουρα τον περίμενε γιατί κατέβηκε από το αυτοκίνητο, πήγε έκλεισε και τη γκαραζόπορτα και δεν είχε τρόπο να μπει πουθενά γιατί ήταν κλειστή η γκαραζόπορτα», περιγράφει ο αυτόπτης μάρτυρας.