«Βαστάω εγώ, βαστάω. Είμαι η μάνα του “Λύγγε”», λέει η μητέρα του Γιώργου Λυγγερίδη, σε συγγενή που την αγκαλιάζει και της δίνει συλλυπητήρια.
Απέναντι από την οικογένεια στέκεται ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης με τον υπουργό Προστασίας του Πολίτη Γιάννη Οικονόμου, τα σώματα ασφαλείας και πολιτικά και αυτοδιοικητικά πρόσωπα.
Η σορός του νέου αστυνομικού έφτασε λίγο μετά τις 13:00 στον Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου με το φέρετρο να είναι καλυμμένο με την ελληνική σημαία και να το κρατάνε οι συνάδελφοί του από το Σώμα της ΕΛ.ΑΣ.
Ο κόσμος που είχε συγκεντρωθεί στον προαύλιο χώρο του ναού ξέσπασε σε χειροκροτήματα με επιφωνήματα και την λέξη αθάνατος να λυγίζει τους συναδέλφους του.
Υπενθυμίζεται πως μετά την εξόδιο ακολουθία θα ακολουθήσει πομπή προς τα Κοιμητήρια της Θέρμης. Θα περάσει από Κατσιμίδη, Κ. Καραμανλή, Μουδανιών και Μαρίνου Αντύπα για να φτάσει στα Κοιμητήρια.
O ενταφιασμός του θα πραγματοποιηθεί στο κοιμητήριο του Ιερού Ναού Αναστάσεως του Κυρίου, στη Θέρμη.
Στον ναό υπάρχουν δεκάδες στεφάνια. Ανάμεσά τους κι εκείνα των συγγενών του, της οικογένειάς του, του παππού του, των συναδέλφων του και της πολιτικής ηγεσίας της χώρας.
Thesstoday