Το Μεικτό Ορκωτό Εφετείο Ιωαννίνων ανέβαλε τη δίκη του κ. Γιαννιώτη, ο οποίος προηγουμένως είχε καταδικαστεί σε πρώτο βαθμό για τον βιασμό της κόρης του. Η ποινή πρώτου βαθμού περιλάμβανε κάθειρξη 18 ετών.
Η υπόθεση προέκυψε το 2018, όταν η ίδια η κόρη κατέθεσε στην αστυνομία των Ιωαννίνων, κατηγορώντας τον πατέρα της για βιασμό και σεξουαλική κακοποίηση. Όλα τα περιστατικά, σύμφωνα με την κατάθεση της κόρης, συνέβησαν κατά τη διάρκεια του 2010-11, όταν αυτή ήταν μόλις έντεκα ετών.
Το Κακουργιοδικείο είχε εκδώσει ομόφωνη καταδίκη σε κάθειρξη 18 ετών για τα αδικήματα του βιασμού κατ’ εξακολούθηση και της κατάχρησης σε ασέλγεια ανηλίκου κάτω των δώδεκα ετών. Ωστόσο, ο κατηγορούμενος είχε αφεθεί ελεύθερος με αναστολή εκτέλεσης της ποινής έως την εκδίκαση σε δεύτερο βαθμό.
Σήμερα, λόγω απεργίας των δικηγόρων, η δίκη αναβλήθηκε, αφήνοντας ανοιχτά τα ερωτήματα για το πώς θα εξελιχθεί η υπόθεση στο μέλλον. Αναμένεται να προσδιοριστεί εκ νέου το αμέσως επόμενο διάστημα, ενώ οι εμπλεκόμενοι παραμένουν σε αναμονή για την εξέλιξη της δικαστικής διαδικασίας.