Υπογράφηκε η απόφαση για την απαγόρευση κίνησης φορτηγών άνω των τεσσάρων τόνων σε δύο σημαντικά τμήματα οδικού δικτύου. Η απόφαση, που τίθεται σε ισχύ από τις 10 Ιουνίου έως τις 30 Σεπτεμβρίου, θα ισχύει κατά τις ημέρες από Παρασκευή απόγευμα μέχρι Κυριακή βράδυ.
Σκοπός της είναι να διευκολυνθεί η κίνηση και να ενισχυθεί η ασφάλεια σε ένα οδικό δίκτυο που αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα. Πιο συγκεκριμένα, η απόφαση περιλαμβάνει:
1. Ε.Ο. Πρέβεζας-Ηγουμενίτσας (παραλιακή )από την Χ.Θ.0+000 Σήραγγα Ακτίου έως τη Χ.Θ.87+000 -Ηγουμενίτσα.
2. Από Χ.Θ.5+000(Αρχαία Νικόπολη)μέχρι τη Χ.Θ. 39+000 της Ε.Ο. Πρέβεζας -Γέφυρας Καλογήρου.
3. Ε. Ο. Κόμβος Φραξήλα -Κόμβος Λιμποχωβίτη και
4. Ε.Ο. Αρχαγγέλου -Γλυκής, (από διασταύρωση Αρχαγγέλου έως οικισμός Γλυκής όρια Ν. Θεσπρωτίας)
Οι συγκεκριμένες ρυθμίσεις προορίζονται να διευκολύνουν την κυκλοφορία σε ένα οδικό δίκτυο που αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα και να ενισχύσουν την ασφάλεια των οδηγών και των επιβατών.