Τα ξημερώματα της Δευτέρας, μια μεγάλη αναστάτωση προκλήθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Άρτας. Ένας ασθενής, που επρόκειτο να μεταφερθεί από την παθολογική στην πνευμονολογική κλινική, αντέδρασε έντονα στην επικείμενη μεταφορά.
Σε κατάσταση αμόκ, ο άνδρας άρπαξε ένα ψαλίδι και άρχισε να απειλεί τους νοσηλευτές και το υπόλοιπο προσωπικό. Στο σημείο έσπευσαν στελέχη της ΕΛ.ΑΣ., όπου εντόπισαν τον δράστη έξω από το νοσοκομείο, να απειλεί το προσωπικό ασφαλείας κρατώντας το ψαλίδι.
Παρά τις επιστάμενες συστάσεις των αστυνομικών να το πετάξει, ο δράστης αρνήθηκε και κινήθηκε εναντίον τους απειλητικά, εξυβρίζοντας τους. Οι αστυνομικοί προέταξαν τις αστυνομικές τους ράβδους, δίνοντας του παράλληλα εντολές να πετάξει το ψαλίδι. Ωστόσο, ο δράστης δεν συμμορφώθηκε και κινήθηκε εκ νέου απειλητικά προς το μέρος τους.
Τότε, οι αστυνομικοί προέταξαν τα όπλα τους και ένας Αρχιφύλακας πυροβόλησε στον αέρα για εκφοβισμό. Ένεκα του πυροβολισμού, η προσοχή του άνδρα αποσπάσθηκε, και οι αστυνομικοί κατάφεραν να τον ακινητοποιήσουν.