Ένα από τα σημαντικότερα θέματα που τέθηκαν υπόψη του Πρωθυπουργού κατά την επίσκεψη του στην Άρτα ήταν η κατασκευή νέας γέφυρας στον Άραχθο, απαραίτητης για την απρόσκοπτη συγκοινωνία στην Εθνική Οδό Ιωαννίνων-Άρτας και τη λειτουργία της πόλης.
Ο Αντιπεριφερειάρχης Άρτας, Βασίλης Ψαθάς, και ο δήμαρχος Άρτας, Χριστόφορος Σιαφάκας, τόνισαν στον Πρωθυπουργό την ανάγκη για την υλοποίηση αυτού του έργου. Το Υπουργείο Υποδομών έχει ήδη ανοίξει πρόσκληση χρηματοδότησης για το έργο, με δικαιούχο τον Δήμο Αρταίων.
Η Περιφέρεια Ηπείρου έχει ολοκληρώσει τις μελέτες τόσο για την κατασκευή της νέας γέφυρας όσο και για τη συντήρηση της υπάρχουσας. Το συνολικό κόστος των παρεμβάσεων έχει εκτιμηθεί στα 8,5 εκατομμύρια ευρώ. Η μελέτη ζητά χρηματοδότηση ύψους 8,05 εκατομμυρίων ευρώ από το Υπουργείο Υποδομών, ποσό που περιλαμβάνει και τη συντήρηση της υπάρχουσας γέφυρας.
Ο Πρωθυπουργός δεσμεύτηκε να εξετάσει το θέμα σε συνεργασία με το Υπουργείο Υποδομών, ώστε να γίνουν οι απαραίτητες αλλαγές και να προχωρήσει η δημοπράτηση των έργων.
Επιπλέον, το έργο θα περιλαμβάνει την κατασκευή δύο νέων κόμβων: έναν στη διασταύρωση Νεοχώρι-Κωστακιοί και έναν στο άγαλμα του Τσολιά. Οι κόμβοι αυτοί αποτελούν αίτημα του Δήμου Αρταίων και θα συμβάλουν στην βελτίωση της κυκλοφορίας και την ασφάλεια των οδηγών στην περιοχή.