Στον Δήμο Ηγουμενίτσας, έχει προταθεί η διατήρηση επτά παραλιών ανοιχτών για το κοινό. Αυτή η κίνηση ακολουθεί τις προηγούμενες διαμαρτυρίες για την παραλία “Ελιά” και την ευρύτερη απαίτηση για ελεύθερες παραλίες σε όλη τη χώρα. Η νέα δημοτική αρχή προτείνει να μην προχωρήσουν οι δημοπρασίες για την ανάπτυξη καντινών και ομπρελών σε αυτές τις παραλίες.
Η πρόταση αυτή επιδιώκει να εξασφαλίσει την ελεύθερη πρόσβαση στις παραλίες για τους κατοίκους, χωρίς να επηρεάζει την τουριστική ανάπτυξη. Η κατανομή των παραλιών λαμβάνει υπόψη την τουριστική πίεση που δέχεται κάθε δημοτική ενότητα. Η αύξηση της ζήτησης για εμπορική χρήση των παραλιών έχει οδηγήσει στην απουσία ελεύθερων παραλιών για το κοινό, κάτι που η πρόταση αυτή επιδιώκει να αντιμετωπίσει.
Οι παρεμβάσεις του Δήμου στοχεύουν στη δημιουργία ενός εξασφαλισμένου ελεύθερου χώρου για τους δημότες, ο οποίος μπορεί να αναθεωρηθεί κάθε χρόνο. Οι παραλίες που προτείνονται να παραμείνουν ελεύθερες είναι:
- Στη Δημοτική Ενότητα Ηγουμενίτσας: Παραλία Μακρυγιάλι
- Στη Δημοτική Ενότητα Μαργαριτίου: Παραλία “Αι-Γιαννάκης”
- Στη Δημοτική Ενότητα Πέρδικας: Παραλίες “Αγκάλη” και “Πραπαμάλι”
- Στη Δημοτική Ενότητα Συβότων: Παραλίες “Αγριαπιδιά”, “ΔΕΗ (δίπλα)” και “Ελιά”
Ειδικά για την παραλία Μακρυγιάλι, ένα τμήμα της παραλίας που έχει υποστεί σημαντική διάβρωση και βρίσκεται κοντά σε περιοχή NATURA 2000, θα πρέπει να προστατευθεί περαιτέρω.