Η απόφαση για την αναστολή λειτουργίας της δημοτικής δομής στην παλιά Παιδόπολη προκάλεσε αναστάτωση και απογοήτευση μεταξύ των οικογενειών των ΑμΕΑ στο Ζήρο. Με την ανακοίνωση της τριμελούς επιτροπής ΚΔΑΠ ΑμΕΑ, οι γονείς 18 ωφελούμενων έμαθαν πως η λειτουργία της Δομής θα ανασταλεί από τις 22 Μαΐου 2024 λόγω έλλειψης προσωπικού.
Παρά την αναφορά σε “προσωρινή” αναστολή και την αναφορά σε λόγους ασφαλείας, η πραγματική αιτία φαίνεται να είναι η παραίτηση ενός εκ των πέντε υπαλλήλων της Δομής. Αν και αυτό το κενό θα μπορούσε να καλυφθεί με νέα πρόσληψη, η αναστολή της λειτουργίας φαίνεται να είναι η μοναδική λύση που εξετάστηκε.
Το ζήτημα έλαβε μεγάλη προβολή μέσω των κοινωνικών δικτύων, με αντιδράσεις και ανησυχίες να εκφράζονται δημοσίως. Η έλλειψη δημόσιας δήλωσης από τον νυν δήμαρχο Γιώργο Ζυγούρη και τον πρώην δήμαρχο Ν. Καλαντζή, ο οποίος είχε ξεκινήσει τη Δομή πριν από λίγους μήνες, αναμένεται να οδηγήσει σε ερωτήσεις και αντιδράσεις στην επόμενη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου.