Δημοσιογράφοι από την Ελβετία, συνοδευόμενοι από τον υπεύθυνο δημοσίων σχέσεων του γραφείου ΕΟΤ Αυστρίας, Ελβετίας, Ουγγαρίας και Σλοβακίας και δύο εκπροσώπους των αεροπορικών εταιρειών Edelweiss – Swiss, που προσφέρουν απευθείας πτήσεις προς το Άκτιο, θα επισκεφθούν τα παράλια της Ηπείρου για έξι ημέρες.
Συνολικά 11 άτομα θα συμμετάσχουν σε αυτό το ταξίδι, το οποίο αποτελεί την πρώτη προσπάθεια της Περιφέρειας Ηπείρου να προσεγγίσει την ελβετική αγορά. Είναι επίσης το πρώτο ταξίδι εξοικείωσης Ελβετών δημοσιογράφων στην Ήπειρο και το πρώτο που διοργανώνεται από την Ελβετία μετά την πανδημία. Οι απευθείας πτήσεις από την Ελβετία προς το Άκτιο έχουν προγραμματιστεί για το καλοκαίρι του 2024, συγκεκριμένα για τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο.
Στόχος του ταξιδιού είναι να γνωρίσουν οι Ελβετοί την όμορφη ακτογραμμή της Ηπείρου. Η Περιφέρεια Ηπείρου αναλαμβάνει τα έξοδα μεταφοράς εντός της περιοχής, τη διαμονή σε ξενοδοχεία, τα γεύματα και δείπνα, την παροχή συνοδού-μεταφραστή και ξεναγού, καθώς και τη συμμετοχή σε διάφορες δραστηριότητες, όπως μαθήματα μαγειρικής, οινογνωσία, ράφτινγκ και βαρκάδα στον Αχέροντα, επισκέψεις σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους.