Το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας (ΤΕΕ) έδωσε το “πράσινο φως” για την έναρξη εργασιών κατασκευής του δικτύου ποδηλατοδρόμων, γνωστό ως Ιόνια Διαδρομή, στην Περιφερειακή Ενότητα Πρέβεζας. Αυτό το σημαντικό έργο περιλαμβάνει την κατασκευή ενός ποδηλατόδρομου συνολικού μήκους 58 χιλιομέτρων, με στόχο την προώθηση της διαδημοτικής συνδεσιμότητας μέσω της χρήσης ήπιων μέσων μεταφοράς. Η χρηματοδότηση του έργου προέρχεται από το Ταμείο Ανάκαμψης.
Η αφετηρία της διαδρομής θα είναι διπλή, ξεκινώντας τόσο από το Κάστρο Παντοκράτορα όσο και από την οδό Λασκαράτου. Ο ποδηλατόδρομος θα ακολουθεί πορεία δίπλα ή κοντά στη θάλασσα, διασχίζοντας αρκετές κοινότητες και παραλίες, όπως ο Μύτικας, το Κανάλι, η Καστροσυκιά, τα Ριζά, το Χειμαδιό, ο Βράχος, η Λούτσα, η Βαλανιδοράχη, η Τσουκνίδα, ο Μεσοπόταμος και η Αμμουδιά.
Η κατασκευή αυτού του ποδηλατόδρομου αναμένεται να συμβάλει σημαντικά στην ενίσχυση της βιώσιμης κινητικότητας στην περιοχή, παρέχοντας μια ασφαλή και φιλική προς το περιβάλλον επιλογή μετακίνησης για τους κατοίκους και τους επισκέπτες.