Φέτος, επτά παραλίες της Ηπείρου θα φέρουν τη διάκριση της Γαλάζιας Σημαίας, όλες στον Νομό Πρέβεζας, καθώς ο Δήμος Ηγουμενίτσας στη Θεσπρωτία δεν υπέβαλε εμπρόθεσμα τους σχετικούς φακέλους.
Η ανακοίνωση έγινε από την Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης (ΕΕΠΦ), τον Εθνικό Χειριστή του Διεθνούς Προγράμματος «Γαλάζια Σημαία» στην Ελλάδα, στο πλαίσιο των βραβεύσεων ακτών, μαρινών και τουριστικών σκαφών.
Οι παραλίες που βραβεύτηκαν στο Δήμο Πρέβεζας είναι:
Κανάλι
Κυανή
Μέγα Άμμος
Μονολίθι
Πλατάνια
Δήμος Πάργας:
Αμμουδιά
Βάλτος/Parga Beach Resort
Η Ελλάδα, με 625 βραβευμένες ακτές, διατηρεί τη δεύτερη θέση παγκοσμίως ανάμεσα σε 52 χώρες. Είναι αξιοσημείωτο ότι κάθε χρόνο αυξάνονται οι βραβευμένες ακτές στη χώρα μας, ξεπερνώντας τις 600, και η Ελλάδα κατέχει το 15% των βραβευμένων ακτών διεθνώς.
Το πρόγραμμα «Γαλάζια Σημαία» αξιολογεί τις ακτές με βάση αυστηρά κριτήρια, όπως η καθαριότητα της θάλασσας και της ακτής, η οργάνωση, η ασφάλεια, οι παροχές και η προστασία του περιβάλλοντος. Η βράβευση με Γαλάζια Σημαία αποτελεί σημαντικό δείκτη ποιότητας και ασφάλειας για τους τουρίστες, προσελκύοντας χιλιάδες επισκέπτες κάθε χρόνο.
Η διατήρηση αυτών των υψηλών προτύπων είναι κρίσιμη για την τουριστική βιομηχανία της Ελλάδας, η οποία αποτελεί σημαντικό μέρος της εθνικής οικονομίας.