Μια σκοτεινή σελίδα της πραγματικότητας αποκαλύπτεται στην Ηγουμενίτσα, με μια εξαιρετικά ανησυχητική υπόθεση που έρχεται στο φως της δημοσιότητας. Ο συλληφθείς αστυνομικός της δίωξης ναρκωτικών, ο Κ.Ν., 41 ετών, φέρεται να μετέφερε στο υπηρεσιακό όχημά του μια ασύλληπτη ποσότητα κάνναβης, καθώς αποκαλύφθηκαν 102 κιλά ναρκωτικού υλικού.
Ο οδηγός του οχήματος, Κ.Ν., βρέθηκε να είναι αξιωματικός της ΕΛΑΣ στην περιοχή της Ηγουμενίτσας, ενώ ο συνεπιβάτης του, Α.Μ., 41 ετών, προέρχεται από το χωριό Σαλέ του Δήμου Κονίσπολης. Σύμφωνα με πληροφορίες από τα αλβανικά μέσα ενημέρωσης, από την έρευνα προκύπτει ότι ο αστυνομικός Κ.Ν. βρισκόταν σε υπηρεσία κατά τις πρώτες πρωινές ώρες, όμως κατά τη διάρκεια της επιχείρησης βρέθηκε ότι ο συνεργάτης του, Δ.Ο., 50 ετών, βρισκόταν σε καφετέρια κοντά στα ελληνοαλβανικά σύνορα. Επιπλέον, κατά την έρευνα εντοπίστηκε και το πιστόλι του αξιωματικού Δ.Ο.
Η αντιμετώπιση του συμβάντος ήταν άμεση και σκληρή, με τη σύλληψη του Κ.Ν., του Α.Μ. και του Δ.Ο. να γίνεται με εντολή του Εισαγγελέα. Στις φωτογραφίες που κυκλοφόρησαν, παρουσιάζονται ο αστυνομικός που μετέφερε τα 102 κιλά κάνναβης, καθώς και τα άλλα μέλη του κυκλώματος που συνελήφθησαν από την ΕΛΑΣ στην Ηγουμενίτσα.
Αυτή η πρωτοφανής υπόθεση αναδεικνύει την ανάγκη για αποτελεσματική επιτήρηση και διαχείριση της αστυνομικής δράσης, προκειμένου να διασφαλιστεί η διαφάνεια και η ενίσχυση της ασφάλειας του κοινού. Τέτοιες πράξεις απειλούν το κοινωνικό υγεία, και απαιτούν αποφασιστική δράση για την εξάλειψη των εγκληματικών δραστηριοτήτων.