Εργαζόμενοι, συνδικαλιστές και η Νομαρχιακή Επιτροπή του ΣΥΡΙΖΑ διαμαρτύρονται για την περικοπή δρομολογίων στα απομακρυσμένα χωριά. Στο «χορό» των καταγγελιών προσχώρησε και ο ΣΥΡΙΖΑ Ιωαννίνων, με κύριο αίτημα την «επαναφορά των δρομολογίων του ΚΤΕΛ στα χωριά της Κόνιτσας, με σεβασμό στα δικαιώματα των εργαζομένων και στις αποφάσεις των δικαστηρίων», όπως αναφέρει. Εκφράζει, μάλιστα, την ανησυχία για την παρατεταμένη διακοπή των δρομολογίων από το ΚΤΕΛ Ιωαννίνων στα χωριά της ακριτικής περιοχής της Κόνιτσας.
«Η διακοπή αυτή έρχεται να προστεθεί σε άλλα από καιρού καταργηθέντα στην πράξη δρομολόγια, σε χωριά της περιοχής Μετσόβου(Μηλιά, Ανήλιο, Ανθοχώρι) ή και σε άλλα, όπως στη Λίπα ή στους Ραφταναίους», τονίζει και υπογραμμίζει: «Η συμπεριφορά αυτή της διοίκησης του ΚΤΕΛ εντείνει την ήδη υπάρχουσα εγκατάλειψη των κατοίκων των ορεινών και απομακρισμένων περιοχών του Νομού μας».
Με αφορμή και τα δελτία τύπου των συνδικαλιστικών οργάνων των εργαζομένων στις Μεταφορές Ηπείρου-Κέρκυρας, καθώς και των εργαζομένων στο Υπεραστικό ΚΤΕΛ Νομού Ιωαννίνων που είδαν το φως της δημοσιότητας, ο ΣΥΡΙΖΑ καλεί την διοίκηση του ΚΤΕΛ Ιωαννίνων να επανεκκινήσει τα δρομολόγια σε όλες τις περιοχές που έχουν καταργηθεί στην πράξη, με σεβασμό στα δικαιώματα των εργαζομενων και στις αποφάσεις των δικαστηρίων που τους αφορούν. Επίσης καλεί την Περιφέρεια Ηπείρου ως εποπτεύουσα αρχή για το συγκοινωνιακό έργο να αναλάβει τις ευθύνες της για την άμεση επαναφορά των δρομολογίων που έχουν διακοπεί.