Η Δημοτική Αρχή Ιωαννίνων, προτείνει την από κοινού αξιοποίηση με το Ταμείο Εθνικής Άμυνας, του στρατοπέδου Βελισσαρίου, αντί της διακριτής κατανομής, που επιδιώκονταν στο παρελθόν Οι όροι που προτείνει η Δημοτική Αρχή περιλαμβάνουν την εκπόνηση μελετών και την κατασκευή υποδομών από τον Δήμο και την Περιφέρεια.
Στην εισήγησή του ο Δήμαρχος τόνισε ότι η συναξιοποίηση θα δημιουργήσει ένα υπερτοπικό τοπόσημο και αναβαθμισμένες περιοχές. Οι παρατάξεις της αντιπολίτευσης, προτείνουν διαπαραταξιακή επιτροπή που θα προχωρήσει στη διαπραγμάτευση και υπογραμμίζουν τη σημασία της παραχώρησης για την πόλη.