Την απόφασή τους να συνεχίσουν τον αγώνα ενάντια στην ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων -παρά την ψήφιση του σχετικού νόμου- εκφράζουν φοιτητές και του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, ανανεώνοντας το ραντεβού τους στο πανελλαδικό συλλαλητήριο της ερχόμενης Πέμπτης στην Αθήνα.
Επίσης στα Γιάννενα την ίδια μέρα οργανώνουν νέα κινητοποίηση στην Περιφέρεια Ηπείρου και την Παρασκευή 15 Μαρτίου θα κάνουν διαμαρτυρία στην πρυτανεία του Πανεπιστημίου.
Η Αντωνία Νικολοπούλου αντιπρόεδρος του φοιτητικού συλλόγου της Ιατρικής Ιωαννίνων υπογράμμισε ότι οι χιλιάδες φοιτητές του πανεπιστημίου Ιωαννίνων, συμμετέχουν μαζικά στις γενικές συνελεύσεις των σχολών τους και απέρριψαν κατηγορηματικά την ίδρυση των ιδιωτικών πανεπιστημίων γιατί αυτά οδηγούν στην πλήρη διάλυση των πτυχίων τους και στην υποβάθμιση των δημόσιων ΑΕΙ.
Παράλληλα επισήμανε ότι ο αγώνας αυτός έχει διάρκεια, τονίζοντας την απόφαση των φοιτητικών συλλόγων να συνεχίσουν τον δίκαιο αγώνα τους με κάθε μορφή, ανακοινώνοντας νέο γύρω γενικών συνελεύσεων την επόμενη εβδομάδα.