Η παραλία Άι Γιαννάκης αποτελεί ένα από τα πιο δημοφιλή και αναγνωρίσιμα παράλια της Ήπειρου, στενά συνδεδεμένη με την όμορφη πόλη της Πάργας. Ωστόσο, η διαχείριση της παραλίας έχει γίνει αντικείμενο διαμάχης μεταξύ των Δήμων Πάργας και Ηγουμενίτσας.
Η αντιπαράθεση ξεκίνησε πέρυσι, κατά τη διάρκεια διαγωνισμών για τη μίσθωση τμημάτων της παραλίας. Και οι δύο δήμοι προχώρησαν σε αυτούς τους διαγωνισμούς, πυροδοτώντας έτσι έναν νομικό αγώνα για την κατοχή του εκτείνοντος αυτού παραθαλασσίου τμήματος.
Πολλές προσφυγές κατατέθηκαν από τους Δήμους, με αποτέλεσμα να απορριφθούν πολλές από αυτές. Συγκεκριμένα, ο Δήμος Ηγουμενίτσας υπέβαλε τρεις προσφυγές, οι οποίες απορρίφθηκαν λόγω εκπρόθεσμης υποβολής και έλλειψης ορθότητας. Και ο Δήμος Πάργας υπέβαλε προσφυγή, αλλά αυτή επίσης απορρίφθηκε λόγω έλλειψης αρμοδιότητας της Αποκεντρωμένης Διοίκησης σε θέματα διοικητικών ορίων.
Στην προσπάθειά του να διαλευκάνει την κατάσταση, ο Δήμαρχος Ηγουμενίτσας, Παναγιώτης Νταής, επεσήμανε ότι, παρόλο που η παραλία ανήκει στο Δήμο Ηγουμενίτσας, υπάρχουν διαφωνίες με τον Δήμο Πάργας και την Κτηματική Πρέβεζας σχετικά με τα διοικητικά όρια.
Στην προσπάθειά του να λύσει το ζήτημα, ο Δήμαρχος της Ηγουμενίτσας εξέφρασε την πρόθεσή του να ζητήσει από την Κτηματική Θεσπρωτίας να αναλάβει τη διαχείριση της παραλίας. Επιπλέον, πρότεινε τη διατήρηση της παραλίας ως ελεύθερη, αποφεύγοντας έτσι τις μισθώσεις.
Ο Δήμαρχος υπογράμμισε ότι, εάν οι διαφωνίες συνεχιστούν, ο Δήμος Ηγουμενίτσας θα απευθυνθεί στην Επιτροπή Διοικητικών Ορίων για την επίλυση του θέματος. Αυτή η διαδικασία φαίνεται να είναι η κατάλληλη για την οριστική επίλυση της διαμάχης και τη διαμόρφωση του μέλλοντος διαχείρισης της παραλίας Άι Γιαννάκης.