Στο χωριό Ράγιο της Θεσπρωτίας, ένα αδέσποτο σκυλί βρέθηκε σε άσχημη κατάσταση, με σοβαρά τραύματα και βαθιά πληγή από θηλιά σχοινιού. Το ζώο, γνωστό στους κατοίκους και φροντισμένο από τον Δήμο, είχε εξαφανιστεί για τρεις ημέρες πριν βρεθεί σε αυτή την κατάσταση, γεγονός που προκάλεσε σοκ στην τοπική κοινότητα.
Η Ελένη Γκόγκου, μέλος της οργάνωσης “ARGOS Κιβωτός Θεσπρωτίας”, έκανε γνωστό το περιστατικό, ενώ ο αντιδήμαρχος Νίκος Μπάντιος προχώρησε σε καταγγελία κατ’ αγνώστου. Το σκυλί μεταφέρθηκε στο κτηνιατρείο της Στεφανίας Διαμαντή για να λάβει την απαραίτητη περίθαλψη.
Το περιστατικό αυτό αναδεικνύει την ανάγκη για περισσότερη προστασία των αδέσποτων ζώων και την ευθύνη της κοινωνίας να αντιμετωπίσει τέτοιες πράξεις βίας. Η βία κατά των ζώων αποτελεί κακούργημα και η καταγγελία τέτοιων περιστατικών είναι ουσιαστική για την πρόληψη και την αποτροπή τους στο μέλλον. Η κοινότητα του Ραγίου και οι εθελοντές της “ARGOS Κιβωτός Θεσπρωτίας” δείχνουν το δρόμο για μια πιο φιλόζωη και ενσυνείδητη κοινωνία.