Οι μαθητές βρίσκονται στην τελική ευθεία για τις πανελλαδικές εξετάσεις. Τα Λύκεια θα ολοκληρώσουν το έτος τους στο τέλος της εβδομάδας, ενώ τα Γυμνάσια θα ακολουθήσουν στις 29 Μαΐου.
Οι υποψήφιοι των ΓΕΛ και των ΕΠΑΛ θα πραγματοποιήσουν τις εξετάσεις τους στις 31 και 30 Μαΐου, αντίστοιχα, με την καταληκτική ημερομηνία έκδοσης αποτελεσμάτων να έχει οριστεί για τις 21 Ιουνίου.
Για τους μαθητές της Γ’ λυκείου, οι απολυτήριες εξετάσεις θα διεξαχθούν από τις 20 έως τις 27 Μαΐου, ενώ τα αποτελέσματα αυτών θα ανακοινωθούν την Τετάρτη 29 Μαΐου.
Στην περιοχή της Ήπειρου, όπου υπάρχουν συνολικά 3193 υποψήφιοι για τα ΑΕΙ, θα λειτουργήσουν 33 εξεταστικά κέντρα για τους υποψηφίους των ΓΕΛ, καθώς και 4 τμήματα για τους υποψηφίους των ΕΠΑΛ.