Τα έργα ύδρευσης στις περιοχές της Άρτας, της Πρέβεζας και της Λευκάδας θα λάβουν χρηματοδότηση από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων. Ανάμεσά τους είναι και το έργο μεταφοράς νερού από τις πηγές του Αγίου Γεωργίου, το οποίο είχε προϋπολογισμό 140 εκατομμυρίων και είχε αρχικά απενταχθεί από το Ταμείο Ανάκαμψης.
Η είδηση αυτή ανακοινώθηκε από τον Βουλευτή της Λευκάδας, Θανάση Καββαδά, ο οποίος επικοινώνησε με τον Υπουργό Υποδομών, Χρήστο Σταϊκούρα.
Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι έργα τέτοιου μεγέθους και πολυπλοκότητας σπανίως λαμβάνουν έγκριση και χρηματοδότηση από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων, λόγω των περιορισμένων εθνικών πόρων.
Παρ’ όλα αυτά, ο Βουλευτής Καββαδάς εκφράζει βεβαιότητα ότι το έργο θα ολοκληρωθεί με επιτυχία τα επόμενα χρόνια, προσφέροντας λύση στο πρόβλημα της ύδρευσης που αντιμετωπίζει η Λευκάδα.
Να σημειωθεί ότι η δημοπράτηση και η προσωρινή ανάθεση του έργου των νέων αγωγών ύδρευσης από τον Άγιο Γεώργιο έγινε στην εταιρεία ΤΕΡΝΑ.