Στην προκήρυξη για την πλήρωση επί θητεία 246 θέσεων ειδικευμένων ιατρών κλάδου Ε.Σ.Υ, οι οποίες απέβησαν άγονες κατά τις τελευταίες προκηρύξεις του Μαρτίου και του Ιουνίου 2023, προχωρά το Υπουργείο Υγείας, με βασικό γνώμονα την κάλυψη άμεσων αναγκών σε νοσοκομειακές μονάδες και κέντρα Υγείας σε ολόκληρη την Επικράτεια.
Η προκήρυξη, την οποία υπογράφει ο Υφυπουργός Υγείας, Μάριος Θεμιστοκλέους, έχει αναρτηθεί στη Διαύγεια.
Οι θέσεις της νέας προκήρυξης που αφορούν στα νοσοκομεία της Ηπείρου είναι μόλις τρεις!
Στο Νοσοκομείο της Άρτας οι δύο θέσεις αφορούν σε Επιμελητή Α’ Ακτινολογίας και Επιμελητή Β’ Χειρουργική ή Εσωτερικής Παθολογίας ή Πνευμονολογίας- Φυματολογίας με αποδεδειγμένη εμπειρία και γνώστη στην επείγουσα ιατρική ή εξειδίκευση στη ΜΕΘ.
Στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων η μία θέση που προκηρύσσεται αφορά σε Επιμελητή Β’ Νευροχειρουργικής.
Παρά τις τραγικές ελλείψεις σε προσωπικό στα νοσοκομεία Πρέβεζας και Φιλιατών δεν περιλαμβάνονται στην προκήρυξη.