Σοβαρά προβλήματα από την υπερχείλιση του ποταμού Αχέροντα φαίνεται να αντιμετωπίζει η Δημοτική Ενότητα Φαναρίου.
Σε λίμνη έχει μετατραπεί ο κάμπος Φαναρίου ενώ σε συναγερμό βρίσκονται οι κάτοικοι των χωριών. Οι ισχυρές βροχοπτώσεις οδήγησαν στην διακοπή της κυκλοφορίας από το 3ο έως και 4ο χλμ . της Επ. οδού Καναλλακίου – Καστρίου(κόμβος Καναλλακίου έως γέφυρα Καστρίου).
Σε αρκετά τμήματα του επαρχιακού δικτύου, στα χωριά Μεσοπόταμο, Θέμελο, κυψέλη και Κορώνη κατά διαστήματα γίνεται προσωρινή και τμηματική διακοπή της κυκλοφορίας των οχημάτων.
Η Πολιτική Προστασία του Δήμου Πάργας παρακολουθώντας την εξέλιξη των πλημμυρικών φαινομένων με το σύνολο των υπηρεσιών, είναι σε ετοιμότητα από τις πρώτες πρωινές ώρες για να επέμβουν όπου χρειαστεί.